Ластики для олівця
- 1184-a
- E81704
- 1186-A
- 1190-a
- 1194-a
- 300/60
- 300/80
- 6541/80
- MP.011301
Ластик: історія створення, види гумки, матеріали і технологія виробництва
Першовідкривачами ГУМКИ можна сміливо вважати ацтеків і народи майя. Жителі Південної Америки виявили масу корисних властивостей білого латексу, який виробляло вічнозелена рослина гевея. Тубільці називали його «сумували деревом», а виділювану ними смолу – «сльозами Каа-о-чу». Білий латекс вони використовували для кріплення до тіла прикрас та виготовлення посуду.
15 квітня 1770 року Джозеф Прістлі – британський учений-природознавець, священик, філософ, теолог, який увійшов в історію передусім як видатний хімік, що відкрив кисень і вуглекислий газ, – зазначив у своєму щоденнику, що він виявив матеріал, який ідеально підходив для стирання написів олівцем на папері. Прістлі назвав його «гумою» (rubber). До цього функцію гумки виконував… м'якушка хліба.
до Речі, на честь цієї події 15 квітня відзначається міжнародний неофіційний свято День стирательной гумки.
Звичайно, шматки гуми повинні були пройти довгий шлях вдосконалення, перш ніж стати предметом щоденного вжитку. Справа в тому, що спочатку цей матеріал видавав неприємний запах, страждали від зміни погодних умов, вироби з нього розм'якшувалися влітку і ставали занадто твердими взимку.
У 1839 році американський учений Чарльз Гудьір змішав каучук з сірої, що стало значним кроком на шляху еволюції ластику. Гудьір винайшов процес вулканізації (названого на честь Вулкана — римського бога вогню), які істотно поліпшив якість і міцність матеріалу, одержуваного з натурального каучуку.
Ластики у формі горіхаЛастики часто (особливо в Англії) називають «гумками». Перші ластики вироблялися тільки з гуми, тепер же тільки частина гумкою містить каучук.
На сьогоднішній день ластики виробляються з натурального або синтетичного або навіть сирого каучуку, пластику і вінілу.
Натуральний каучук виходить коагуляцією і висиханням соку (латексу) каучуконосних рослин (бразильської гевеї Hevea braziliensis), при цьому основною компонентою виступає полиизопрен. Сам по собі каучук в таких ластиках є лише сполучною речовиною (вміст його в ластике в середньому не перевищує 20%). Вулканізацією натурального каучуку отримують міцну і еластичну гуму, до якої в подальшому додають певні наповнювачі.
Ластики, призначені для видалення олівцевих ліній, повинні бути м'якими і витриманими такої консистенції, щоб їх дрібні шматочки відділялися під час стирання. Завдяки цим властивостям, пере поверхню гумки постійно змінюється і оновлюється. Оскільки маленькі фрагменти гумки мають клейку структуру, вони легко «наклеюються» на що формують лінію частинки грифеля і видаляють їх з робочої поверхні.
Каучукові ластики з часом стають твердіше, особливо якщо знаходяться на відкритому повітрі або під впливом сонячних променів. Тому такі їх рекомендується зберігати в упаковці (плівці, пергаменті, спеціальних коробочках). Якщо правильно дотримуватися умов зберігання, то ластики зберігають свої якості протягом тривалого часу.
Ступінь м'якості або абразивності гумки визначається пропорціями сірки і добавок в процесі отримання гуми. Додаткові речовини додаються в гумки для поліпшення якості стирання. Наприклад, обов'язковою добавкою є пластифікатор на основі тваринних або рослинних олій, який і є тим самим речовиною, що забезпечує якість стирання.
Тверді каучукові ластики, розроблені для видалення з паперу чорнила, містять більшу кількість абразивних домішок і розраховані на механічне видалення забарвлених волокон паперу. Тому їх використання вимагає обережності, особливо при роботі з папером низької якості: такі гумки можуть стерти її до дірок!
Японські ластики у формі людей і твариндо Речі, є ластики, здатні стирати сліди не тільки від олівця чи ручки, але навіть від туші і перманентних маркерів! До складу таких вінілових гумкою входять мікрокапсули з розчинником. Від тертя з папером оболонка капсул руйнується, приводячи в дію розчинник. Виступив розчинник послаблює фарбувальні речовини, і оброблені їм сліди туші знебарвлюються, «зникаючи» як з паперу, так з кальки або пластику.
Ластики з синтетичного каучуку, вінілу або пластику – наступне покоління гумки, з'явилися в середині п'ятдесятих — початку шістдесятих років XX століття. Вони виготовляються з м'яких вінілових матеріалів, що містять мінімальну кількість абразивних речовин. Найчастіше в них додають додаткові розм'якчувач, що забезпечують підвищення еластичності.
Такі стірательние гумки використовують для роботи як з папером, так і з калькою або креслярської плівкою. Вони практично не викликають появи статичної електрики, що значно зменшує прилипання частинок ластику до робочої поверхні. Якщо при стиранні ними відокремлюються частинки виходять широкими і довгими, значить, для видалення ліній з паперу потрібна менша кількість рухів, що ви робите.
Синтетичні ластики бувають найрізноманітніших форм і кольорів, часто з нанесенням яскравих картинок.
Як правило, поставляються пластикові ластики упакованими в паперові коробочки. Це робиться для того, щоб наявні у них розм'якчувач не передавалися іншим синтетичним матеріалам при зіткненні. На відміну від каучукових гумки, вінілові ластики з роками не псуються.
На зламі шістдесятих і сімдесятих ластик став темою багатьох малюнків, естампів, скульптур… найвідоміший пам'ятник гумки знаходиться в парку Національної галереї Саду художньої скульптури у Вашингтоні. Ця експресивна чотирьохметрова скульптура зображує падаючий ластик в момент удару об поверхню.
Сучасні ластики мають різні форми і виготовляються з різних матеріалів різної якості та їх різноманітних поєднань.